Led far (Gündüz farı)

 

Burada tanıtımı yapılan ürünler örnek olarak birer tane ve elde üretilmiştir.

 Ticari amaçlı bir tanıtım değildir.

Detaylı bilgi için lütfen İletişim sayfamı ziyaret ediniz.

 

 

 

Yazı tarihi Nisan 2010


Sonunda led farlarımı bitirebildim. Yaklaşık 2 aydır üzerinde çalışıyordum. Fotoğraflarını da kendim çektiğim için fotoğraf kalitesinden ödün vermek zorunda kaldım. Bu geçen iki ay süresince bir çok kez denemeler yaparak en uygun boyut ve gücü tespit edebildim. Dört farklı boyut ve güçte numuneler yaptım.

Peki neden bu kadar üzerinde durdum?
Malumunuz akülerimizin kapasiteleri küçük. Bir araba aküsü 45-90 amper/saat kapasitesine sahipken motosiklet aküleri genelde 5 - 15 amper/saat kapasiteye sahip. En yükseği de sanırım 30amper/saat kapasiteli.

Elektrik sistemine bağlayacağımız cihazlar motosiklet çalışırken alternatörden, çalışmadığı zamanlarda da aküden besleniyor. Ancak bağladığımız cihaz alternatörümüzün aküyü şarj etmek için ürettiği akımdan çalmaya başladığı andan itibaren bizim akümüz yeterince şarj olamıyor. Daha sonra da "akü bitmiş" , "akü şarj olmamış" , "marş basmıyor" gibi sorunlar yaşıyoruz ya da bunları yaşamamak için bağladığımız cihazları çok gerekmedikçe çalıştırmıyoruz. (Bir bilgi notu: Benim F650GS'in alternatörü 400W. Isıtıcılarımı çalıştırırken sorun yaşamadım. Ancak 2 tane 55W sis takıp çalıştırınca 2 farklı günün sabahında sorun yaşadım. Marş basmadı. Sisleri hemen söktüm.)

Bir örnekle açıklamak gerekirse. 150W lık alternatörü olan bir motosiklette seyahat sırasında fazladan 2 halojen far kullanıyorsanız 2x55W=110W güç harcaması yapmış olacaksınız. E peki motorun diğer aksamları için gereken enerji nereden sağlanacak? Geride kalan 40W lık enerjiden ve aküden. Bırakın akünün şarj olmasını, akü sistemi beslemek zorunda kalacaktır. Bakınız aşağıdaki tablo:

Sözü bayağı uzatmışım. Bitiriyorum.

Amacımız görünürlüğü arttırmak olduğuna göre yüksek güçlü halojen farlar yerine led farlar kullanırsak sorun yaşamayız. Aydınlatma konusunda aşağıdaki fotoğraflar sanırım yeterli olacaktır.

Çektiğim fotoğraflarda motosiklet çalışır durumda değildi. Yani besleme gerilimi sadece aküden 12V idi. Motor çalıştığında ve maksimum tork devrine ulaştığında bu gerilim 13.5 - 14V a kadar yükselebiliyor. Ledlerin parlaklığı belirgin bir şekilde artıyor. (Gerilimin %15 civarında artmasına rağmen parlaklık daha çok artar.)

Dört ayrı model ve 2 ayrı renk (Parlak metal ve mat siyah) seçeneği ile. Sırasıyla 1 Ledli far, 3 Ledli far, 6 Ledli far, 12 Ledli far.Gündüz fark edilmemek mümkün değil. Park lambası ile birlikte.


Gece kısa far ile birlikte kıyaslama durumu. Sırasıyla: 1 Ledli far, 3 Ledli far, 6 Ledli far, 12 Ledli farın 3 tanesi, 12 Ledli farın 9 tanesi, 12 Ledli farın tamamı.


Kapalı bir alanda aydınlatma durumu. Sırasıyla: Kısa far, Uzun far, 1 Ledli far, 3 Ledli far, 6 Ledli far, 12 Ledli farın 3 tanesi, 12 Ledli farın 9 tanesi, 12 Ledli farın tamamı.


Yolda aydınlatma durumu. Sırasıyla: Kısa far, Uzun far, 1 Ledli far, 3 Ledli far, 6 Ledli far, 12 Ledli farın 3 tanesi, 12 Ledli farın 9 tanesi, 12 Ledli farın tamamı.


Geceleri bu farları tam kapasite ile yakmak karşıdan gelen araç sürücüleri için sıkıntı oluşturabilir. Bu yüzden elektronik kontrol ünitesi ile gece seyahat durumuna göre ışığın kısılması gerekmekte.

Teknik veriler:
Besleme gerilimi 12V
Güç harcaması :
1 Ledli takım................. 4W
3 ledli takım.................. 8W
6 ledli takım.................. 16W
12 ledli takım................ 32W

Boyutlar: (Montaj ayağı hariç)
1 Ledli far çapı ................ 28mm
3 ledli far çapı ................. 56mm
6 ledli far çapı.................. 78mm
12 ledli far çapı ................ 105mm

Işık kaynağı gücü:
Her bir led 100 Lümen

Son olarak da iki video

http://www.youtube.com/watch?v=-_LydIKuSg0&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=dEAqAqwst08&feature=related